Written by 11:40 pm Sosyal Medya Views: 18

İnstagram Basit Takipçi Arttırma Yolları

 Instagram, aylık 1 milyarı aşkın kullanıcısı ile günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından biridir . Bu, açıkçası, pazarlamacılar ve markalar için bu kullanıcı havuzundan yararlanmak için büyük bir fırsatı temsil ediyor.

Ancak, Instagram varlığınızı oluşturmak ve bir gecede takipçi kazanmak o kadar kolay değil . Bu zaman alan bir süreçtir, ancak biraz yardımla sonuçları daha hızlı görebilirsiniz. İşte gerçek ve markanızla alakalı daha fazla Instagram takipçisi edinmek için 12 ipucu.

Daha Fazla Instagram Takipçisi Nasıl Elde Edilir:

1. İlgi Çekici Bir Biyografi Yazın

Herkesin profilinizi ziyaret ettiğinde gördüğü ilk şey biyografinizdir ve bu nedenle, izleyicileriniz üzerinde ilk izlenim bırakmanın çok önemli bir parçasıdır. İnsanları sizi takip etmeye teşvik etmek için çekici bir Instagram biyografisi yazmalısınız.

İletişim bilgilerinizi ve web sitesi bağlantısını eklemek gibi temel bilgilerin yanı sıra, markanızın hikayesini ilgi çekici bir şekilde anlatmalısınız. Ne tür bir işiniz olduğunu basitçe söylemek sizi öne çıkarmaz. İnsanlara markanızla bağ kurmaları ve sizi takip etmeleri için bir sebep vermelisiniz.

İşte macera teçhizatı markası Yeti’den iyi bir Instagram biyografisi örneği.

2. Eşsiz Bir Instagram Marka Kişiliği Geliştirin ve Sürdürün

Instagram beslemeniz, profilinizi ziyaret eden bir kişinin biyografinizden sonra göreceği sonraki şeydir. Ve bir kullanıcının feed’inize bakarak aldığı izlenim, markanızı beğenip beğenmediklerini belirlemede önemlidir.

Markanızın kişiliğini belirleyen renkler, gönderi türleri, ses tonu vb. konularda tutarlılığı korumak da önemlidir. Ve öyle olmalı ki, herhangi biri gönderinizi görürse hemen markanızla ilişkilendirsin.

3. İlgili Etiketleri Kullanın

Hashtag kullanmak, daha fazla kişiye ulaşmanın ve daha fazla Instagram takipçisi kazanmanın denenmiş ve test edilmiş bir yoludur. Nişinizde hangi hashtag’lerin trend olduğunu ve hangilerinin markanız ve içeriğinizle alakalı olduğunu araştırmanız gerekir. Ardından, bu hashtag’leri takip eden insanlara ulaşmak için tüm Instagram içeriğiniz için bu hashtag’lerin bir karışımını kullanın.

Ayrıca, biraz karıştırmayı ve popüler sektör düzeyinde hashtag’leri ve gerçekten öne çıkabileceğiniz niş hashtag’leri kullanmayı unutmayın. Instagram, her gönderi için 30 adede kadar hashtag eklemenize izin verir ve bu özelliği kendi avantajınıza kullanmalısınız.

4. Kendi Marka Hashtag’inizi Oluşturun ve Tanıtın

Popüler hashtag’leri kullanmanın yanı sıra kendi hashtag’inizi de oluşturabilir ve tanıtabilirsiniz. Bu, markanıza veya hatta belirli bir kampanyaya özgü olabilir. Markaya özgü etiketler, Instagram varlığınızı iyileştirmenin ve kampanyalarınızı tanıtmanın iyi bir yoludur.

Kampanyaya özel bir hashtag oluşturarak, insanları Instagram içeriklerinde kullanmaya da teşvik edebilirsiniz. Bu size, daha fazla kişiye ulaşmanıza ve daha fazla takipçi kazanmanıza yardımcı olabilecek, kullanıcı tarafından oluşturulmuş ücretsiz içeriğin yanı sıra tanıtım sağlar.

5. Altyazılarınızı Optimize Edin

Instagram gönderilerinizin altyazıları, size mevcut hedef kitlenizin ilgisini çekme ve hatta onları sizi arkadaşlarına yönlendirmeye teşvik etme şansı verir. Öyleyse neden bu fırsatı kendi avantajınıza kullanmıyorsunuz?

İnsanları etiketleme, soru sorma, sohbet başlatma gibi Instagram altyazılarınızla yapabileceğiniz çok şey var . Kitlenizi yorum yapmaya ne kadar teşvik ederseniz, arkadaşlarını tartışmaya katılmaya davet etme olasılıkları o kadar artar.

Ayrıca indirimler veya teklifler sunabilir ve takipçilerinizden arkadaşlarını etiketlemelerini ve bu teklifi tanıtmalarını isteyebilirsiniz. Ayrıca, paylaştığınız resim veya videonun arkasındaki hikayeyi anlatmayı unutmayın, çünkü bu daha fazla ilgi çekecektir.

6. Popüler Sohbetlere Katılın

Bu, önceki noktada bahsettiğimiz hikayenin diğer yüzü. Sadece konuşmaları ateşlememeli, aynı zamanda onlara katılmalısınız.

Nişinizde biri tarafından başlatılan ve insanların ilgisini çeken bir tartışma varsa, yorum yapmanız ve katılmanız iyi olur. Kim bilir? Bazı insanlar bundan etkilenebilir ve profilinize bakıp sizi takip etmeye karar verebilir. 

7. Etiketli Fotoğraflarınızı İzleyin

Daha fazla takipçi kazanmak ve elinizde tutmak istiyorsanız, iyi bir itibara sahip olmak çok önemlidir. Bunu yapmanın bir yolu, markanızın ne tür gönderilerde etiketlendiğini takip etmektir. İnsanlar, etiketlendiğiniz tüm gönderileri Instagram profilinizden görebilir. Bu nedenle, sizi kimin ve ne tür gönderilerde etiketlediğini izlemek önemlidir.

Bunu yapmak için “etiketleri düzenle” özelliğini kullanabilir veya ayarı, etiketli gönderilerinizde yalnızca onayladığınız gönderilerin gösterilmesini sağlayacak şekilde değiştirebilirsiniz.

8. Yerel Olun

Tıpkı web siteleri için yerel SEO gibi, Instagram için yerel hashtag’ler ve coğrafi etiketleme çalışır. İşletmeniz için yerel kitleye odaklanmanın değerini hafife alamazsınız.

İşte bunu yapabileceğiniz iki yol.

Gönderilerinizi Coğrafi Olarak Etiketleyin

Instagram içeriğinize coğrafi etiketler ekleyerek yerel kullanıcıları Instagram’a çekebilirsiniz. Birçok kişi, Instagram’ın arama özelliğini kullanarak yerel içerik arar ve coğrafi etiketler eklemek, bu aramalar için sıralama yapmanıza yardımcı olabilir. Yerel SEO’ya benzer, ancak Instagram için. 

Gönderilerinize konum ekleyin ve birisi konum aramayı kullanarak Instagram içeriği aradığında öne çıkın. Bu şekilde yerel insanları profilinize çekebilir ve daha fazla Instagram takipçisi edinebilirsiniz.

Yerel hashtag’leri kullanın

Yerel hashtag’ler de benzer bir amaca hizmet eder, çünkü belirli bir nişle ilgilenen yerel insanlara ulaşabilirsiniz. Instagram’daki birçok kişi yerel hashtag’leri takip eder ve bunları kullanarak o kitleye erişebilirsiniz.

9. Her Yere Harekete Geçirici Mesajlar Ekleyin

Instagram, içeriğinize harekete geçirici mesajlar eklemeniz için çeşitli seçenekler sunar ve hepsini kullanmalısınız. İster Hikayelerinizde basit bir “daha fazlasını öğrenmek için yukarı kaydırın”, ister “hemen alışveriş yapın”, CTA’lar(Harekete Geçirici Mesaj) hedef kitlenizin istenen eylemi gerçekleştirmesine yardımcı olabilir.

Hiç değilse, insanlardan içeriğinizi paylaşmalarını, profilinizi ziyaret etmelerini veya yapmalarını istediğiniz herhangi bir işlemi yapmalarını isteyerek altyazılarınıza bir CTA(Harekete Geçirici Mesaj) ekleyebilirsiniz. 

10. Etkileyenleri Kaldıraç

Influencer’lar, önemli sayıda takipçisi olan, sadık ve ilgili kişilerdir; bu, hedef kitlelerinde herkesin imrendiği bir niteliktir. Sadık takipçilerine erişmek ve onları kendi takipçilerinize dönüştürmek için etkileyicilerden yararlanabilirsiniz.

Akılda tutulması gereken önemli bir şey, etkileyicilerin nişinizden ve markanızla alakalı olması gerektiğidir. Bu kriterler karşılandığı sürece, etkileyici pazarlama daha fazla Instagram takipçisi edinmenin kesin bir yolu olduğundan, devam etmekte fayda var.

Daha fazla takipçi kazanmak için etkileyici pazarlamayı kullanmanın sayısız yolu vardır ve bu, bu makalenin kapsamını çok aşacaktır. Bu nedenle, araştırmanızı yapın ve etki alanınızı genişletmek için etkileyici pazarlamanın gücünden yararlanın.

11. Bir Yarışma Düzenleyin

Bu ucuz bir hile gibi görünebilir, ancak Instagram takipçileri kazanmanın denenmiş ve test edilmiş bir yoludur. Birçok marka ve pazarlamacı bu tekniği kullanıyor ve anında sonuç alıyor.

Tek yapmanız gereken bir yarışma düzenlemek ve insanlardan sizi takip etmelerini ve katılmaları için arkadaşlarını etiketlemelerini istemek. Altyazınızı, insanları yalnızca markanızla gerçekten ilgilenebilecek ilgili kişileri etiketlemeye teşvik edecek şekilde yazın.

12. Instagram Reklamlarına Yatırım Yapın

Daha fazla Instagram takipçisi elde etmek için hiçbir ipucu listesi, reklamdan bahsetmeden tamamlanmış sayılmaz. Ne de olsa, yatırım yapmaya istekli şirketler için daha fazla potansiyel müşteri (bu durumda takipçi) elde etmenin geleneksel yolu budur.

Yalnızca mevcut kitleniz tarafından görülebilen gönderilerinizin ve Hikayelerinizin aksine, Instagram reklamları çok daha geniş ve alakalı bir kitleye gösterilir. Reklamlara yatırım yaparak belirli bir demografik veya hedef segmentteki çok sayıda kişiye ulaşabilirsiniz.

Bunlar, Instagram varlığınızı büyütmenin ve daha fazla takipçi kazanmanın en iyi yollarından bazılarıdır. Instagram takipçi tabanınızda gözle görülür bir büyüme görmek ve platformda güçlü bir varlık oluşturmak için bu ipuçlarını kullanın.

(Visited 18 times, 1 visits today)
Close